środa, 3 sierpnia 2022

PRZY WSPÓLNYM STOLE - POZNAJ ZWYCZAJE POZNAJ TRADYCJE

Kochani, dzielimy się dobrą informacją: Gminne Centrum Kultury w Nędzy zostało beneficjentem tegorocznej edycji programu Działaj Lokalnie
Wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Nędzy pragniemy zaprosić mieszkańców gminy Nędza do udziału w naszym projekcie pt. „Przy wspólnym stole – poznaj zwyczaje, poznaj tradycje”. W ramach projektu proponujemy ciekawe wykłady i warsztaty z wybitnymi specjalistami i artystami w swoich dziedzinach. Nauczymy się tworzyć ozdoby ze słomy, dowiemy się jak zrobić domowy ser i samodzielnie ubić masło, będziemy gotować i śpiewać, dowiemy się nieco o miodach, ziołach i o tym jak uprawiać eko-ogród. W finale zaś, zaprosimy Państwa na prawdziwy, śląski „Fyjderbal” wraz z pokazem szkubania piyrza, muzyką i tańcami .


Harmonogram:
18 sierpnia (czwartek), godz.17.00
„Tradycyjny przydomowy eko-ogród” wykład Elżbiety Skrzymowskiej
Sala I piętro, Gminne Centrum Kultury, ul. Strażacka 2

3 września (sobota), godz. 15.00
„Ozdoby ze słomy” warsztat poprowadzi Dobrawa Skonieczna – Gawlik
Sala parter , Gminne Centrum Kultury w Nędzy, ul. Strażacka 2

17 września ( sobota), godz. 15.00
„Warsztaty serowarskie i ubijanie masła”. Prowadzenie mieszkaniec Nędzy  R. Pala
Sala parter, Gminne Centrum Kultury w Nędzy, ul. Strażacka 2

6 października (czwartek), godz. 17.00
„Zdrowotne właściwości miodów” wykład Arkadiusza Ciołkowskiego
Sala I piętro, Gminne Centrum Kultury w Nędzy, ul. Strażacka 2

22 października (sobota), godz. 15.00
„Warsztaty kuchni tradycyjnej”. 
Sala parter, Gminne Centrum Kultury, ul. Strażacka 2

3 listopada (czwartek), godz. 17.00
„Warsztaty pieśni tradycyjnych. Prowadzenie Anna Jegerska-Michalska
Sala I piętro, Gminne Centrum Kultury w Nędzy, ul. Strażacka 2

26 listopada (sobota), godz. 17.00
FINAŁ PROJEKTU. Szkubanie piyrza i Fyjderbal.
Sala parter, Gminne Centrum Kultury w Nędzy, ul. Strażacka 2
Warsztaty, wykłady

TRADYCYJNY PRZYDOMOWY EKO-OGRÓD
Wykład o tworzeniu ogrodu ekologicznego w oparciu o procesy działające w naturze, w zgodzie z prawami ekosystemu i szacunkiem dla przyrody. Dowiemy się jak taki ogród musi być prowadzony, aby nie szkodził ani człowiekowi, ani naturze oraz był przyjazny dla żyjących w nim organizmów, także dla dziko rosnących roślin, które mogą wydawać się nieprzydatne. Najważniejsze jest jednak, aby nie korzystać w nim z chemii, która niszczy glebę i sprawia, że wyhodowane warzywa i zioła nie są zdrowe. Korzyści z założenia ogrodu ekologicznego są ogromne, także dla przyszłych pokoleń.
Wykład poprowadzi pani Elżbieta Skrzymowska – Dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej, inicjatorka wielu projektów proekologicznych, miłośniczka ekologicznych upraw.

„OZDOBY ZE SŁOMY” - warsztat
Podczas warsztatów stworzymy pracą własnych rąk unikatowe plecionki ze słomy. Wypleciemy ozdoby ze słomy, które pięknie przyozdobią nasze domy i ogrody. Tę unikatową technikę przybliży nam Dobrawa Skonieczna - Gawlik, etnograf, kulturoznawca, pasjonatka plecionkarstwa. Prowadzi zajęcia, warsztaty i pokazy wikliniarskie, a także badania etnograficzne związane z plecionkarstwem, przygotowuje artykuły związane z historią i współczesnym obrazem plecionkarstwa polskiego.

WARSZTATY SEROWARSKIE I UBIJANIE MASŁA
Z serem i masłem każde pieczywo smakuje lepiej! Warsztaty serowarskie i ubijania masła to kompleksowa dawka wiedzy o sposobach na ich przygotowanie. W trakcie zajęć dowiemy się, kiedy mleko ma najwyższą jakość, jak zrobić próbę podpuszczkową czy fermentacyjną i jak długo ubijać masło tzw.”działaczką”. Poznamy też proces urządzania domowej serowarni, aby móc w domu produkować żywność, która jest zdrowa i ekologiczna.
Warsztaty poprowadzi mieszkaniec Nędzy pan Pala.

ZDROWOTNE WŁAŚCIWOŚCI MIODÓW I ZIÓŁ – wykład
Wykład o miodach i ziołach z uwzględnieniem zdrowotnych właściwościach ziołomiodów, które są efektem udanej współpracy człowieka z pszczołami, dzięki temu powstał produkt niezwykle wartościowy, bo łączący zalety klasycznego miodu z unikatowymi właściwościami poszczególnych roślin. Wykład poprowadzi Arkadiusz Ciołkowski - zielarz, fitoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi firmę Zielarz Radzi, jest autorem cyklu książek pt. "Zioła w Medycynie" oraz producentem m.in. ziołomiodów.

WARSZTATY KUCHNI TRADYCYJNEJ
Jedzenie jest nie tylko wielką przyjemnością, ale jednym z najważniejszych elementów naszego życia . Kuchnia często staje się miejscem, gdzie przenosi się spotkanie towarzyskie, bo tam przebywa gospodyni i tworzy się atmosfera. A gdyby tak jeszcze wspólne gotowanie? Na naszych warsztatach zadbamy nie tylko o nasze podniebienie, gdzie przygotujemy kilka potraw z naszego bogatego dziedzictwa kulinarnego, ale zadbamy również o prawdziwą rodzinną atmosferę.

WARSZTATY PIEŚNI TRADYCYJNYCH
W naszej kulturze słowiańskiej istnieją potężne techniki samorozwoju, które otwierają serca. Poprzez głos, dźwięk i pieśń odkryjemy emocje, które idą prosto serca oraz poznamy wyjątkowość śpiewu białego. Podczas warsztatu sięgniemy do korzeni promując polskie pieśni tradycyjne. Warsztat poprowadzi Anna Jegerska-Michalska – aktorka, pieśniarka,, współzałożycielka zespołu śpiewaczego SUDARYNJA”, absolwentka Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach.

FINAŁ PROJEKTU
SZKUBANIE PIYRZA I FYJDERBAL
Happening, który będzie imprezą wielopokoleniową. Cała przestrzeń zostanie udekorowana folklorystycznymi akcentami na wzór starej chałupy. Uczestnicy działań wystąpią w tradycyjnych śląskich strojach. Przy akompaniamencie kapeli , zaprezentujemy technikę szkubania piyrza, zaśpiewamy kilka tradycyjnych pieśni ludowych, opowiemy zabawne historie w gwarze śląskiej, a na koniec zaprosimy na potańcówkę i do wspólnego stołu (fyjderbal), gdzie będzie można posmakować tradycyjnych śląskich potraw i kołocza.

Na warsztaty i wykłady obowiązują zapisy ( ilość miejsc ograniczona) pod nr telefonu 506 141 501, 32 410 47 70. Udział bezpłatny.
Projekt realizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nędzy przy wsparciu Gminnego Centrum Kultury w Nędzy.
Dofinansowano ze środków programu „Działaj lokalnie”.

FLAMENCO I TAŃCE BAŁKAŃSKIE W RAMACH PROJEKTU BABSKA SPRAWA NA POGRANICZU POLSKO-CZESKIM

Za nami piękne i inspirujące warsztaty tańca flamenco, które poprowadziła dla nas Viola Bednarczyk instruktorka z La Pasión Szkoła Tańca Fla...