poniedziałek, 19 września 2022

WARSZTATY PLECIONKARSKIE


Za nami drugie już spotkanie w ramach projektu "Przy wspólnym stole-poznaj zwyczaje, poznaj

tradycje". Podczas sobotnich warsztatów w GCK w Nędzy poznaliśmy metodę wytwarzania przedmiotów codziennego użytku, takich jak misa, kosz, czy podkładka pod garnek, w tradycyjnej technice szycia słomy żytniej. Dawniej słoma, jako najłatwiej dostępny surowiec, była powszechnie wykorzystywana w plecionkarstwie. Gospodarze we własnym zakresie wykonywali z niej naczynia zasobowe do przechowywania zboża i inne sprzęty codziennego użytku, takie jak dzbanki, króbki do siewu zboża, miarki, talerze, słomianki na chleb czy różnego rodzaju kosze.
Tę unikatową technikę przybliżyła nam Dobrawa Skonieczna-Gawlik, etnograf, kulturoznawca, pasjonatka plecionkarstwa. Pani Dobrawa na co dzień prowadzi zajęcia, warsztaty i pokazy wikliniarskie, a także badania etnograficzne związane z plecionkarstwem, przygotowuje artykuły związane z historią i współczesnym obrazem plecionkarstwa polskiego.
Serdeczne podziękowania dla naszej instruktorki oraz wytrwałych i zdolnych uczestników warsztatów, za ciepłą atmosferę, interesujące rozmowy i wspólnie spędzony czas przy pracy.

Dofinansowano ze środków programu Działaj Lokalnie.












FLAMENCO I TAŃCE BAŁKAŃSKIE W RAMACH PROJEKTU BABSKA SPRAWA NA POGRANICZU POLSKO-CZESKIM

Za nami piękne i inspirujące warsztaty tańca flamenco, które poprowadziła dla nas Viola Bednarczyk instruktorka z La Pasión Szkoła Tańca Fla...