piątek, 19 lipca 2013

Sesja fotograficzna w Łęgu
z uczestnikami projektu 'Zakręceni w glinie i wiklinie"


3 lipca 2013 Tomasz Kaczor, fotoreporter Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" z Warszawy, odwiedził w Łęgu uczestników Projektu "Zakręceni w glinie i wiklinie", realizowanego przez GCK od listopada 2012 do maja 2013 roku. Podczas sesji zdjęciowej, uczestnicy warsztatów plecionkarskich i ceramicznych, mogli zaprezentować swoje prace wykonane w obu technikach. Pan Tomasz przeprowadził długi wywiad z uczestnikami, instruktorami i koordynatorami projektu. Każdy miał okazję podzielić się swoimi wrażeniami i wspomnieniami. Materiał już wkrótce ukaże się na stronie internetowej Programu "Seniorzy w Akcji"





Fot. Tomasz Kaczor

Podsumowanie projektu



Projekt, który Gminne Centrum Kultury w Nędzy realizowało od listopada 2012 w ramach zeszłorocznej edycji konkursowego Programu „Seniorzy w akcji”, dobiegł już końca. W całym przedsięwzięciu wzięło udział ponad 40 osób z Gminy Nędza. Najmłodsi uczestnicy mieli po sześć lat, najstarsi – osiemdziesiąt. Idea wspólnych spotkań „przy glinie i wiklinie” przyciągnęła mieszkańców kilku sołectw: Łęgu, Ciechowic, Nędzy, a także dawnych pracowników koszykarni, która mieściła się na terenie Zawady Książęcej. Warsztaty z zakresu plecionkarstwa odbywały się raz w miesiącu i prowadzone były przez członków stowarzyszenia „Serfenta” z Cieszyna. Powstały różnego rodzaju ozdoby świąteczne, gwiazdy, kule, choinki, patery na owoce. Część warsztatów poświęconych wyplataniu koszy poprowadził lokalny wikliniarz – Pan Hubert Piechula wraz asystującymi mu: Panią Łucją Przybyłą-Roesler, Fryderykiem Zagolą, Leonem Wolnikiem. Drugą część projektu stanowiły warsztaty ceramiczne. Te z kolei, prowadzone przez lokalną artystkę, Panią Stanisławę Spychałę-Walenko, odbywały się w Nędzy. Uczestnicy poznali podstawowe techniki wyrobu przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych z gliny. Gotowe prace zostały wypalone i szkliwione, także każdy uczestnik miał okazję poznać cały proces wyrobu ceramiki od początku do końca.
Oprócz korzyści edukacyjnych, odbiorcy projektu – mieszkańcy Gminy Nędza, seniorzy, osoby dorosłe, dzieci - mięli okazję poznać się, zintegrować i wymienić doświadczeniami w twórczej atmosferze wspólnego wysiłku i pracy. Zaś tradycja wyplatania została przekazana młodszemu pokoleniu w niezwykle przyjemny sposób i miejmy na dzieję, nie zniknie tak szybko z naszych terenów.
Cieszę się, że najważniejszy cel projektu, jakim było aktywizowanie osób starszych do działania na rzecz społeczności lokalnej, został osiągnięty. Niemal połowę uczestników projektu stanowiły osoby powyżej 55 roku życia, oni też najbardziej zaangażowali się w finałowe przedsięwzięcie.
Akcja Finałowa projektu odbyła się 27 kwietnia 2013 na terenie Przedszkola w Łęgu, gdzie warsztatowicze pod kierunkiem ekspertów z Serfenty zbudowali wspólnie szałas dla dzieci z wierzby energetycznej i wikliny amerykańskiej. Ponad trzymetrową wierzbę trzeba było nasadzić na głębokość 70 cm. Ażurowa ściana okrągłego szałasu została wypleciona z wikliny amerykańskiej według inwencji własnej uczestników. Tak przygotowany szałas po kilku tygodniach „zaczyna żyć”, zakorzenia się i puszcza piękne zielone pędy. Warto dodać, że projekt szałasu oraz miejsce jego postawienia, wspólną decyzją wybrali sami uczestnicy projektu. Ponadto wszystkie nasze prace z wikliny i ceramiki wykonane w okresie od listopada do kwietnia, można było oglądać podczas wystawy plenerowej na terenie GOSiRu w ramach Festynu Majowego w Nędzy. Zachęcamy również do oglądania wystawy zdjęć z przebiegu projektu, która zawiśnie w Filii GCK w Zawadzie Książęcej.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom projektu za tak wielkie zaangażowanie. Dziękuję Urzędowi Gminy za wszelkie wsparcie oraz Szkole Specjalnej nr 10 w Raciborzu za możliwość wypału ceramiki. Dziękuję wszystkim sponsorom rzeczowym za uatrakcyjnienie naszych spotkań smacznymi poczęstunkami: Pizzerii Wega z Nędzy, Domowi Przyjęć Victoria, Cukierni Markiewka, a także firmom: Foto-Tkacz, Foto-Flesz i Salonowi Fryzjerskiemu EMI.

Joanna Mużelak
Projekt dofinansowano ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach programu „Seniorzy w akcji”.

XIV Powiatowy Festiwal Twórczości Artystycznej 2024

GCK w Nędzy zaprasza do udziału w 𝗸𝗼𝗻𝗸𝘂𝗿𝘀𝗶𝗲 𝗽𝗹𝗮𝘀𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝘆𝗺 pt. "Dżungla" w ramach XIV Powiatowego Festiwalu Twórc...