wtorek, 9 września 2014

Narodowy Dzień Czytania

W sobotę 06.09.2014 roku w Nędzy odbył się Narodowy Dzień Czytania "Trylogii"



Żywiołowe czytanie fragmentów "Trylogii", Klaudia Stabik z "Dumką na dwa serca", występ grupy teatralnej, konkurs wiedzy o "Trylogii" i Sienkiewiczu, a także... wąsy Skrzetuskiego dla każdego! Gmina Nędza włączyła się w tegoroczną edycję akcji Narodowe Czytanie.

- Świetna inicjatywa - uznał pan Tomasz, który na Narodowe Czytanie przy szkole w Nędzy przyszedł z żoną i córeczką. I dodaje, że "Trylogię" co prawda czytał, ale wiele lat temu, więc chętnie przypomni sobie przynajmniej fragmenty.

Ze znaczącą sceną z "Potopu" wystąpili w Nędzy młodzi i bardzo zdolni aktorzy z grupy teatralnej TE-REG-REC działającej na co dzień w Raciborskim Centrum Kultury pod okiem Teresy Okaj. - Są bardzo wzruszający. A te stroje, ta charakteryzacja, rewelacja! - zachwycała się pani Mariola. Młodzież włożyła w przygotowania całe serce. - Mieliśmy sporo pracy, tym bardziej, że jeszcze we wrześniu grupa wylatuje do Londynu na zaproszenie tamtejszej Polonii. Pojadą z "Zemstą" Fredry - powiedziała prowadząca grupę Teresa Okaj. W Nędzy grupa w składzie: Magda Tyrała, Natalia Gabriel, Ola Kalicka, Andrzej Halfar, Dawid Bedrunka i Michał Cwik, wystąpiła z fragmentem rehabilitacji Kmicica w kościele w Upicie i sceną pogodzenia się Oleńki z ukochanym. - Fragment poważny, patriotyczny, ale też z wątkiem miłosnym - mówiła Tersa Okaj.

Fragmenty "Trylogii" czytali uczniowie ZSG w Nędzy Katarzyna Pala i Tomasz Kowalski, polonista i radny Krystian Okręt oraz Julia Parzonka z Gminnego Centrum Kultury, a także wójt gminy Anna Iskała. - Nie znałam pana Krystiana od tej strony! Cóż za aktorskie zacięcie! - podziwiała brawurowe wykonanie uczennica Ola.

- "Trylogia" może niekoniecznie oddaje historyczną rzeczywistość, ale to z kolei bardzo uruchamia wyobraźnię - uśmiechała się wójt gminy. - Młodzi ludzie czytają dziś coraz mniej, książka stała się skarbem, którą chyba musimy na nowo odkrywać. Liczę, że tego typu akcje mogą pomóc zachęcić młodzież do czytania - mówiła wójt Iskała. 

"Trylogia" Sienkiewicza doczekała się ekranizacji filmowych . „Ogniem i mieczem” była ostatnią z trzech części przeniesioną na ekran przez Jerzego Hoffmana. - Któż nie pamięta rewelacyjnej „Dumki na dwa serca”? Niestety nie udało się do nas dojechać Mietkowi Szcześniakowi, ale jest z nami rewelacyjna Klaudia Stabik! - zapowiadał prowadzący imprezę Karol Kalemba, sołtys małych Szymocic. Młoda, bardzo utalentowana wokalistka rodem z Nędzy wystąpiła też z pieśnią pt. „Żegnaj miła… poseł to rzecz święta”.  „Hej, sokoły”, a raczej „Na zielonej Ukrainie” to polsko-ukraińska tradycyjna ballada. Autorstwo jej słów jest przypisywane poecie i kompozytorowi Tomaszowi Padurze. Krzesimir Dębski, który napisał muzykę do filmu „Ogniem i mieczem”, zinterpretował ją po swojemu i napisał właśnie „Żegnaj miła…".

To, ile w pamięci zostało z "Trylogii" można było sprawdzić podczas konkursu literacko - historycznego, który przygotował i poprowadził Krystian Okręt. Nagrody - "Trylogię" w formie audiobooków – ufundowała Gminna Biblioteka Publiczna w Nędzy.
- O wąsach Skrzetuskiego marzy wielu… w Nędzy jest okazja, żeby się spełniło - żartował prowadzący. Chętni mogli pozować do pamiątkowych zdjęć pod hasłem „Najwięcej wąsów Skrzetuskiego w jednym miejscu”.

XIV Powiatowy Festiwal Twórczości Artystycznej 2024

GCK w Nędzy zaprasza do udziału w 𝗸𝗼𝗻𝗸𝘂𝗿𝘀𝗶𝗲 𝗽𝗹𝗮𝘀𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝘆𝗺 pt. "Dżungla" w ramach XIV Powiatowego Festiwalu Twórc...