wtorek, 8 czerwca 2021

10-lecie Gminnego Centrum Kultury w Nędzy

Odsłona III - PROJEKTY

Gminne Centrum Kultury w Nędzy od 2011 dąży do tego, aby cały czas wzbogacać swoją ofertę kulturalną. Dlatego też aplikujemy w konkursach na realizację projektów wykraczających poza nasze standardowe działania. Udało nam się pozyskać dotację i zrealizować następujące programy:

„Zakręceni w glinie i wiklinie” – realizacja 2012/2013. Najważniejszym celem projektu było aktywizowanie osób starszych do działania na rzecz lokalnej społeczności. Oprócz korzyści edukacyjnych, odbiorcy projektu mieli okazję poznać się, zintegrować i wymienić doświadczeniami w twórczej atmosferze wspólnego wysiłku i pracy. Zaś tradycja wyplatania została przekazana młodszemu pokoleniu w niezwykle przyjemny sposób.
Projekt dofinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach programu „Seniorzy w akcji”.

„Akademia EKO – idei” - realizacja 2013 r. W trakcie projektu przeprowadzono cykl warsztatów i wykładów o tematyce zdrowego uprawiania warzyw i owoców, o zasadach zdrowego żywienia oraz przetwarzania własnych produktów. Na zakończenie projektu zorganizowano jarmark produktów ekologicznych, tradycyjnych i regionalnych.
Projekt dofinansowano ze środków Programu "Działaj Lokalnie VIII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Rybniku.

„Mamy Talent” – realizacja 2014 r. Projekt przygotowano specjalnie dla ludzi młodych z niecodziennymi zdolnościami. Zadanie podzielono na 3 części:
1.Warsztaty z podstaw sztuki cyrkowej oraz zdobycie wiedzy do samodzielnego kontynuowania projektu
2. Pokazy fireshow oraz szczudlarstwa w szkołach, placówkach kulturalnych, oświatowych i miejscach centralnych w poszczególnych wsiach gminy Nędza.
3. Uczestnicy uczyli swoich młodszych kolegów i rówieśników sztuki cyrkowej.
Projekt finansowany był w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego Programu "Równać Szanse 2013” ogłoszonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.
„YOLO [Project]” (You Only Life Once czyli w tłumaczeniu: Żyje się tylko raz! ). Realizacja 2015 r. Uczestnikami projektu była młodzież, która zdobyła nowe umiejętności i narzędzia w radzeniu sobie w sytuacjach dnia codziennego i w sytuacjach kryzysowych. Nauczyli się robić zakupy, gospodarować pieniędzmi, wyszukiwali, targowali się i wysyłali zapytania ofertowe. Na ściankach czy polu paintballowym nauczyli się pracy zespołowej, działania w grupie, a w lesie jak radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi.
Projekt finansowany był w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego Programu "Równać Szanse 2013” ogłoszonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

„ Być fit, być zdrowym - nawiązanie współpracy między GCK w Nędzy i Gminą Velke Hostice”. Realizacja 2018 r. Głównym celem projektu było nawiązanie partnerstwa między Gminnym Centrum Kultury w Nędzy a czeską gminą Velke Hostice. Poprzez realizację działań projektowych nawiązano kontakty i integrowano się poprzez udział w zajęciach rekreacyjnych i kulturalnych. W ramach projektu zrealizowano: trzy maratony fitness oraz imprezę integracyjno-rekreacyjną.
Projekt współfinasowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG VA Republika Czeska – Polska na lata 2014-2020 oraz z budżetu państwa polskiego.

„Bogactwo ziół w Nędzy”. Realizacja 2018 r. Pomysłodawcą projektu był UTW w Nędzy. Głównym celem projektu była integracja i promocja w obszarze działań społeczno-kulturowych poprzez przywracanie lokalnej tradycji i zwyczaju zbierania i uprawy ziół oraz przekazanie wiedzy w temacie ich przetwarzania i wykorzystania.
Projekt sfinansowano ze środków Programu "Działaj Lokalnie X".
 
„Przystanek Kulturalny Nędza”. Realizacja 2020 r. Głównym celem projektu było nawiązanie i pogłębienie współpracy między Gminnym Centrum Kultury w Nędzy a aktywnymi społecznie i kulturalnie mieszkańcami gminy, odkrywanie i rozwijanie ich kulturotwórczego potencjału oraz realizacja ich inicjatyw. Zrealizowano 6 inicjatyw lokalnych:
„Starocie to nie śmieci”
„Tutaj i na krańcach świata – poznaj zwyczaje, poznaj kulturę”
"Wspomnień czar – co było i jest. Kalendarz dwuletni Górek Śląskich”
„Mała pszczoła – wielki problem”
„Ocalić od zapomnienia – ożywić na scenie”
„Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze sołectw Górki Śląskie i Szymocice”
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+Inicjatywy lokalne 2020.










































AKCJA ZIMA 2025

Gminne Centrum Kultury oraz Biblioteka w Nędzy zapraszają dzieci w wieku od 7 lat do udziału w ciekawych i rozwijających zajęciach podczas n...