środa, 11 sierpnia 2021

AKCJA LATO - PODSUMOWANIE

Za nami miesiąc pełne wrażeń, doświadczeń i nowych przyjaźni. Zakończyliśmy Akcję Lato z Gminnym Centrum Kultury w Nędzy. Jakie były te cztery tygodnie? Czas na krótkie podsumowanie . Rozpoczęliśmy warsztatami z wikliny (5.07). Dzieci samodzielnie wykonały wiklinowe „cudeńka” – wianuszek, serduszko i koszyczek.W środę (7.07) dzień spędziliśmy w Arboretum Bramy Morawskiej, gdzie pani Elżbieta Skrzymowska opowiedziała nam o lesie i jego mieszkańcach. Był to piękny czas na przygodę, zabawę, odpoczywanie i odbieranie wszystkimi zmysłami mowy, szeptów i śpiewu otaczającej nas przyrody.
W piątek (9.07) pobawiliśmy się trochę plastikiem i…. ogniem. Biżuteria ze zużytych butelek po wodzie czy jogurtach, to jedna z wielu możliwości wtórnego i kreatywnego wykorzystania tego materiału, jaką chcieliśmy zaprezentować dzieciom. Wykonaliśmy m.in. broszki, kolczyki, naszyjniki i zawieszki do telefonów, a wyobraźnia naszych uczestników nie miała końca.
12.07 zafundowaliśmy naszym podopiecznym trochę sensoplastyki. Podczas pierwszej części warsztatów papier mache przygotowaliśmy skorupę latającego balonu, którą na kolejnych zajęciach 16.07 zostały pomalowane i przyozdobione. Kwintesencją organizowanych przez GCK aktywności w ramach "Akcji Lato" są bez wątpienia wycieczki 14 lipca właśnie odbyła się jedna z nich, a naszym celem była Trójwieś Beskidzka oraz Dream Park w Ochabach. Odwiedziliśmy Centrum Pasterskie w Koniakowie, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach pt. "Po nitce do kłębka", skosztowaliśmy góralskich serków, nakarmiliśmy kozy i zakupiliśmy trochę pamiątek. Następnym celem było wejście na szczyt Ochodzitej (894 m n.p.m.). Pomimo upału wszyscy daliśmy radę, a nagrodą był przepiękny widok na Beskid Śląski. W Istebnej z kolei odwiedziliśmy Kurną Chatę Kawuloka, gdzie wysłuchaliśmy opowiedzianej z niezwykłym dowcipem historii o dawnym życiu Wołochów, przeplatanej grą na tradycyjnych instrumentach pasterskich. Wycieczkę zakończyliśmy w Dream Parku w Ochabach. Dla najodważniejszych były skoki z wieży na uprzęży i park linowy. Ponadto świetnie bawiliśmy się w kinie 6D, labiryncie luster czy w domku do góry nogami. 19.07 i 23.07 odbyły się warsztaty kulinarne, na których było smacznie, zdrowo i kolorowo. Dzieci dowiedziały się jak skomponować zdrowe śniadanie, przyrządzić wyśmienity owocowy sorbet, zrobić szybką zupę krem z cukinii i pyszne ciasteczka owsiane, skomponowały również zdrowy, pełnowartościowy szkolny Lunch Box. 21.07 spędziliśmy czas typowo wakacyjnie, rowerami udaliśmy się na basen do ośrodka AGUA BRAX. Oprócz wodnego szaleństwa były gry w piłkę i badmintona oraz konkursy nurkowania. Odświeżyliśmy również dawną podwórkową grę w gumę .
Ręcznie wykonany aniołek – dlaczego nie? Wystarczy tylko trochę sznurka, supełków, węzełków i ta prosta minimalistyczna, pełna uroku forma nagle zamienia się w prawdziwego Anioła Stróża – tak było na warsztatach pt. „Makramowe Anioły”, które odbyły się 26.07 lipca.

Rudy Raciborskie – to miejsce na mapie wyjątkowe, które o każdej porze roku zaskakuje nas swoim bogactwem historycznym, przyrodniczym i kulturowym – o czym przekonaliśmy się 28 lipca. Odwiedziliśmy Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, gdzie dzieci zobaczyły film przyrodniczy oraz film o największym pożarze (1992) w historii nowożytnej Europy. Następnie udaliśmy się do Bazyliki Matki Boskiej Rudzkiej. W tej wielkiej, surowej gotyckiej przestrzeni naszpikowanej barokowymi detalami, dzieci dowiedziały się o historii bazyliki, o jej architekturze i jej budowniczych. Po krótkim spacerze w zalanym słońcem parku Opactwa Cysterskiego, udaliśmy się na pożarzysko, aby na własne oczy zobaczyć jak po 30 latach odbudował się las, dzięki ogromnej pracy i determinacji ludzi. Chwila wypoczynku i refleksji przy „Magdalence” – drewnianej kaplicy w samym sercu lasu i wyruszyliśmy na Kolejkę Wąskotorową, gdzie przejażdżką do Stanic i z powrotem zakończyliśmy nas wypad.

Ostatni dzień Akcji Lato (30.07) zakończyliśmy sznurkowymi wyplatankami, tym razem dzieci wykonały własnoręcznie makramowe łapacze snów. Dzięki ogromnej cierpliwości, uważności i kreatywności powstały prawdziwe dzieła sztuki.

Gminne Centrum Kultury w Nędzy serdecznie
dziękuje instruktorom, przewodnikom i kierowcom za ogromny wkład, zaangażowanie, rzetelność i profesjonalizm – a byli to: Dobrawa Skonieczna - Gawlik (wiklina), Elżbieta Skrzymowska (Arboretum Bramy Morawskiej), Aleksandra Kuczyńska (recykling i papier mache), Maria Orzechowska (przewodnik Orinoko Travel), Magda Kopel (dietetyk) , Dawid Dymel (DYMEL culinary studio- catering dietetyczny), Dorota Śmieja- Nakonieczna (makramy), Paweł Kanclerz (Nadleśnictwo Rudy), Henryk Siedlaczek (przewodnik), Przewozy Autokarowe DAR-TUR (transport).



























FITNESS I PILATES W BABICACH

Zapraszamy na Fitness i Pilates w BabicachChcesz zadbać o kondycję fizyczną i dobre samopoczucie? Serdecznie zapraszamy do zapisów na zajęci...